Proporciální hydraulické ventily

Hydraulické ventily, které řídí velikost tlaku a průtoku dle velikosti elektrického řídicího signálu, se nazývají proporcionání ventily.

Proporcionální ventily můžeme rozdělit na:

  • tlakové proporcionální ventily,
  • průtokové proporcionální ventily,
  • proporcionální ventily - rozvaděče, neboli servoventily.

Tlakové proporcionální ventily

Tlakové ventily hlídají, aby nastavená hodnota provozního tlaku odpovídala velikosti elektrického řídicího signálu.

Průtokové proporciální ventily

Průtokové ventily slouží (jak už název napovídá) k řízení velikosti okamžitého průtoku tak, aby odpovídala velikosti elektrického řídicího signálu.

Servoventily (servorozvaděče)

Servoventily, neboli servorozvaděče, slouží jako rozvaděče v systémech s uzavřenou regulační smyčkou.

 

Polykarbonáty - aj pre laikov?

Polykarbonáty vynikajú v mnohých parametroch. Sú ľahké, ohybné, dajú sa ľahko robiť na mieru. Vydrží naozaj slušné rozsahy teplôt a ich odolnosť je pôsobivá. Ako je to ale s jednoduchosťou ich montáže? Zvládne to aj človek, ktorý s tým nikdy žiadnu skúsenosť nemal? Až tak dokonalé polykarbonáty nie sú.

polykarbonaty

Mají bezpečnostní kamerové systémy smysl?

Pokud se nerozhodnete investovat velké peníze, nebývají bezpečnostní kamerové systémy často natolik kvalitní, aby i za špatného světla odhalily identitu kriminálníka. Mají potom bezpečnostní kamerové systémy vůbec nějaký smysl?


Výzkumy ukazují, že mají. Jenže jen v případech, kdy potencionální výtržník o kameře ví. Pro běžného občana jsou nápisy „pozor, prostor je střežen bezpečnostním kamerovým systémem“ spíše vtipné a většina si poklepe na čelo, že pachatele dopředu obeznámí s úskalími. Jenže právě tento psychologický čin – odkrýt, že je něco střeženo – má největší výsledky. Jednoduše si pro jistotu na daném místě nic nedovolí. Radši půjdou jinam, kde bezpečnostní kamery nemají. Nebo o nich alespoň neříkají.

Naučte se něco o lexanu

Společnost Tercoplast CZ nabízí různé druhy polykarbonátů. Mezi základní vlastnosti, kvůli kterým jej lidé nakupují je transparentnost, odolnost, pevnost a využitelnost ve stavebnictví. Jedná se vlastně o nerozbitné sklo. Proto se používají například na skleníky, terasy, jako bezpečnostní sklo apod.
Komorové polykarbonátové desky tepelně izolují a chrání před UV zářením. Nejsou zcela transparentní, takže se používají spíše na prosvětlení, kde není potřeba vidět naskrz. Plné desky jsou celotransparentní a okem nepoznáte rozdíl od skla. Jejich odolnost je však mnohem vyšší. Technické desky nejsou vůbec transparentní, používají se do vozů, vlaků a v dalších technických průmyslech. Další možností využití polykarbonátů jsou fólie, které se nejčastěji využívají k reklamním účelům.

Vyrovnávací plošiny

Vyrovnávací plošiny slouží pro vyrovnání výškového rozdílu mezi rampou a ložnou plochou nákladních vozidel při překládání břemen mezi těmito místy. V případě zajištění ve vodorovné poloze fungují jako podlaha rampy. Plošiny se automaticky přizpůsobují změnám výšky nakládaného vozidla. Dalším příkladem vyrovnávacích plošin jsou nůžkové plošiny. Ta se využívá, když je potřeba v jedné poloze zvednout určité břemeno do dané výšky. Například když je velká vzdálenost mezi vykládací plochou. Stejný problém také řeší vyrovnávací můstky, kterým se také říká vyrovnávací plošiny sklopné. Tyto plošiny se vyrábí i v menších verzích, které pomáhají také jednoduché manipulaci s rudlou atd.

Nerezové materiály

Hledáte vhodnou společnost, která vám může nabídnout služby spojené se zpracováváním nerezového materiálu? Jednou z takových společností je Fruně INOX s.r.o., která má ve svém portfoliu služeb leštění odlitků, řezání, vrtání, svařování a v neposlední řadě ohýbání. Tímto krátkým výčtem nabídka společnosti rozhodně nekončí. Dále se můžete těšit na pestrou škálu produktů, jako jsou výpalky, jekly, kulatiny či roury.

Nerezové zábradlí

Když se řekne zábradlí, tak vás pravděpodobně napadne divadlo Na zábradlí, které sídli v Praze, a patří mezi nejznámější divadla v ČR. Ovšem my nemyslíme na divadlo, ale na zábradlí, které vám pomáhá do schodů - případně ze schodů, zabraňuje upadnutí do hlubin apod. Je tak nepostradatelným pomocníkem například pro starší část populace.
Nejčastější materiál, který se k výrobě zábradlí používá je kámen, beton, kov, dřevo, plast nebo tvrzené sklo. V poslední době hojně využívané je nerezové zábradlí, které se stalo oblíbeným pro své vlastnosti, takže se o něj nemusíte starat a stále bude pěkné. Vyrábí se v různých tvarech i rozměrech, takže si na své přijde každý.

Hydraulika vs. pneumatika

Snad žádné téma v oblasti mechaniky tekutin nevyvolává takovou diskuzi, jako jsou rozdíly mezi hydraulikou a pneumatikou. Tyto dva typy pohonu si jsou v zásadě velice podobné, když při svém provozu a převodu mechanické energie využívají tekutinu (tedy kapalinu nebo plyn) a fungují na bázi stejné technologie, přičemž používají také podobnou terminologii, symboly i jednotlivé komponenty. Jak hydraulická tak pneumatická zařízení vyžadují zapojení čerpadla, byť stlačený vzduch se ještě před samotným využitím nejprve shromažďuje v zásobnících/nádržích. Oba systémy rovněž využívají podobné ventily k ovládání síly a rychlosti aktuátorů. Hlavní rozdíl mezi hydraulikou a pneumatikou tedy spočívá v tom, v jakém skupenství je tekutina, kterou oba systémy využívají.

Elektromotor

Elektromotor je stroj, který dokáže přeměnit elektrickou energii na mechanickou práci. Opačnou přeměnu, tedy změnu mechanické práce na elektrickou energii, zas dokáže generátor nebo dynamo.
Většina elektromotorů pracuje na elektromagnetickém principu, tedy na vzájemném silové působení vodičů, kterými protéká elektrický proud. Většina elektrických motorů je rotačních, ale existuje například i lineární elektromotor. Základními díly takového rotačního motoru jsou rotor, pohyblivá část, a stator, pevná část. Aby motor správně fungoval, potřebuje ještě pevně spojenou sadu elektromagnetů, umístěných obvykle na rotoru.

Něco o svařování

Pojem drátová elektroda znamená, že přídavný materiál, který je zpravidla navinut na cívce a podáván bovdenem v hořáku do místa svařování, tvoří jednu elektrodu hořícího oblouku. Drát je tedy tzv. "pod proudem". Druhou elektrodu tvoří svařovaný materiál, který je ke svářečce připojen pomocí tzv. zemnící svěrky.

Svařované místo musí být během MIG svařování chráněno ochranným plynem, který zamezuje přístupu vzduchu k roztavenému svarovému kovu - svarové lázni. A rozdíl mezi MIG a MAG svařováním je právě v použitém ochranném plynu. Takže se na to dále podíváme podrobněji.

Svařování MIG

Zkratkami MIG a MAG označujeme poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře inertního (MIG) nebo aktivního (MAG) plynu. Proč poloautomatické? Protože přídavný materiál, který označujeme jako tzv. drátovou elektrodu, je do místa svařování přiváděn motorizovaným pohonem na základě povelu svářeče. Tento povel vydá svářeč stisknutím spínače na hořáku.

Svařované místo musí být během svařování MIG a MAG chráněno ochranným plynem, který zamezuje přístupu vzduchu k roztavenému svarovému kovu - svarové lázni. A rozdíl mezi MIG a MAG svařováním je právě v použitém ochranném plynu. Takže se na to dále podíváme podrobněji.